Obec Murter na ostrově Murter - Ubytování v Chorvatsku

Ubytování
v Chorvatsku
Přejít na obsah
Murter:

Ostrov (18,6 km2), největší
v šibenické ostrovní skupině,
která je součástí
Severodalmatských ostrovů.
Od pevniny je oddělen ve své střední části úzkým Murterským průlivem, na severovýchodě pak jej omývají vody Pirovackého zálivu, na západě vody Murterského moře, které dosahuje na opačné straně až ke Kornatským ostrovům.
Historie

Získávání pozemků na ostrovech a celková expanze Murteranů mimo jejich ostrov začala již v 17. stol., kdy tyto ostrovy postupně opouštěli jejich dosavadní majitelé, bohaté šlechtické rodiny ze Zadaru a odprodávali je lidem z Murteru. Těm zase nestačila na jejich rodném ostrově jak půda pro pěstování plodin, tak pastviny pro ovce. V průběhu staletí se jejich pozemkové vlastnictví mimo Murter rozrostlo tak, že dnes patří Murterané k největším pozemkovým vlastníkům v celém Chorvatsku.

Správním střediskem ostrova je obec Murter, která je současně sídlem Správy NP Kornati. Po stránce organizace cestovního ruchu tvoří Murter a Kornati jednu jednotku. Obec Murter sice původně ležela poněkud stranou pobřeží, ale její nová výstavba se postupně rozšířila na sever k zátoce Hramina a na západ k zátoce Slanica.
Pláže u obce Murter
Pláž Slanica je hlavní murterská pláž. Je jedna z nejlepších písečných pláží v Chorvatsku, která nabízí různé sportovní a rekreační využití. Je lemována borovým lesem, který poskytuje příjemný stín. Má pozvolné klesání do moře, jemný písek a průzračně čistou vodu (pouze při odlivu). Je vhodná i pro malé děti a neplavce.
Pláž Čigrada s dvěma restauracemi a kryštáľovočistou vodou. Podobná jako pláž Slanica. Je vzdálená dále od centra města. Odbočka k pláži je asi 1km před obci Murter na sjezdu k městu. Je Ideální pro všechny, protože na jejím začátku je písečná. Dál od restaurací již chodí méně lidí a tudíž tam najdou klid lidé se psem nebo takoví, co vyhledávají místa vzdálená od velkého ruchu.
Pláž Podvrške, domácími považována za nejkrásnější pláž na ostrově. Je však relativně daleko od centra, nachá zi se asi 500m za pláží Slanica. Dostanete se na ni autem po polní cestě nebo přes camping. Je to nádherná pláž s oblázkovým vstupem a pak písečným dnem. K dispozici je malý ostrůvek spojený s pevninou. Je zde i malý přístav. Nevýhodou je placené parkoviště a žádné restaurace a služby.
Pláž Luke je městská pláž blízko centra a supermarketu. Oblázková, vybetonovaná, jsou zde sprchy a bezprostřední blízkost všech služeb.
Návrat na obsah
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich