Souostrvi národního parku Kornati - Ubytování v Chorvatsku

Ubytování
v Chorvatsku
Přejít na obsah
NP Kornati

89 nezapomenutelných
ostrovů, ostrůvků a útesů.
Souostroví Kornati se nachází v Severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik.
V roce 1980 byl na ostrovech zřízen národní park. Park se rozkládá na ploše 218 km2 a patří do něj 89 ostrovů z celkových 147. Ostrovy jsou vápencového a křídového původu. Nejsou zde vodní toky ani sladkovodní prameny. Hlavním a největším ostrovem je Kornat, který má rozlohu 33 km2. Ostrovy nemají stálé obyvatele. Jsou zde pouze malá sídla, jež slouží pro přechodný pobyt obyvatel, kteří zde chovají ovce, pěstují olivy a vinnou révu.

Na vyhlídkovou plavbu trvající 6-8 hodin je možné uskutečnit z jakéhokoliv blízkého města, ale cenově nejvyhodnější je to z města Murter.
Skupina drobných ostrovů, ostrůvků a útesů v jižní části Severodalmatských ostrovů. Táhnou se ve směru pobřežních horských pásem. Na vápencových nebo křídových ostrovech nejsou ani vodní toky. ani sladkovodní prameny. Jméno dostaly podle Kornatu, největšího ostrova souostroví (32,6 km2). Některé ostrovy vystupují příkře z moře strmými stěnami, jiné jsou téměř ploché. Je to nejhustší souostroví na Jadranu - 147 ostrovů, ostrůvků a útesů na ploše cca 300 km2.

Národní park Kornati byl vyhlášen v r. 1980 a zaujímá plochu 223 km2 souše a vodní hladiny, tedy převážnou část Kornatských ostrovů. Každý návštěvník musí zaplatit vstupné do národního parku, platí se i další aktivity. Správa národního parku Kornati má sídlo v Murteru na stejnojmenném ostrově při pobřeží.
Pro naprostý nedostatek pitné vody neposkytují možnost stálého osídlení. Do 18. stol. tu však bylo několik rybářských osad. Dodnes zůstalo jen pár starých, občas používaných stavební, některá z nich byla upravena v jednoduchá pohostinská zařízení.
Na některých ostrovech a dokonce i v moři jsou vidět pozůstatky římských sídel, např. v mělkém průlivu Mala Proversa mezi ostrovy Dugi otok a Katina jsou ve vodě dobře viditelné trosky veliké římské stavby z 1. - 2. stol., která v římské době stála na pevnině.
Návrat na obsah
„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich