Město Zadar - Ubytování v Chorvatsku

Ubytování
v Chorvatsku
Přejít na obsah
Zadar

Leží na pobřeží Jadranu
v severní Dalmácii.
Je 5. největším městem
Chorvatska.
Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii. Zadar je také významný trajektový přístav a jsou zde dvě jachtařské mariny.
Původními obyvateli Zadaru byli Liburnové (9. st. př.n.l.). Dnešní Zadar nese výrazné znaky římského urbanistického řešení (pravidelná síť ulic). Antické památky byly odhaleny teprve bombardováním města za druhé světové války (základy templu, římské sloupy baziliky, domy na fóru aj.).je prvním městem na území Chorvatska, které mělo již v roce 1396 univerzitu. Založili ji dominikáni v areálu kláštera sv.Dominika.
Nejcennější památkou je předrománský kostel sv. Donáta(Sveti Donat) z 9. století. Kostel je nejmonumentálnější stavbou této doby ve východním přímoří. Je vysoký 27 metrů a stojí na někdejším římském fóru.
Další významnou stavbou je katedrála sv. Anastázie(Sveta Stošija). Je to vzácná románská stavba z 12. - 13. století. Z její zvonice je nádherný pohled na celý Zadar.
Zadar má jednu velkou novou atrakci (od r. 2005) tou jsou  "Mořské varhany". Inspirací pro varhany byl přírodní jev, který vytváří vlnobití - zvuky se ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží. Varhany se nacházejí v nejzápadnější části starého města na Istrijském nábřeží. Skládají z 35 trubek o různém průměru, jsou zabudovány do stupňovitě upravené pobřežní zdi a jejich malebný zvuk se line z jednotlivých otvorů. Jednotlivé stupně tvoří široké schodiště, po němž lze sejít až k mořské hladině.
Na stejném místě byla instalována (2008) další atrakce "Pozdrav Slunci". Tento projekt je koncipován tak, aby doplňoval instalaci Mořských varhan a vytvářel s nimi harmonický celek. Pozdrav Slunci má tvar velkého kruhu (průměr 22 metrů) a je zapuštěn do kamenné dlažby. Skládá se ze 300 vícevrstvých skleněných desek, pod nimiž jsou umístěny fotovoltaické solární moduly. Po západu slunce se rozsvítí všechny zabudované světelné prvky a podle nastaveného programu se uskutečňuje magická světelná hra s barevnými efekty.
Návrat na obsah
„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain